Lietuvos įvaizdis socialiniuose tinkluose

| Kov 15, 2011 | Socialiniai tinklai

Lietuvos įvaizdis turbūt yra viena temų: visi apie ją šneka, kiekvienas problemas supranta geriau už kitus, kiekvienas turi geriausią sprendimo būdą, bet galiausiai niekas nieko nepadaro. Visa lietuviško įvaizdžio kūrimo istorija, prasidėjusi dar bene 1996 m. (dekretu dėl Lietuvos valstybės informacijos politikos tarybos sudarymo), tokia paini, jog norint atsekti visus įvykius ir išleistus pinigus tektų pasamdyti išorės konsultantų komandą. Tačiau viena Lietuvos įvaizdžio formavimo detalė – Lietuvos santykis su populiariausiais socialiniais tinklais – ypač verta dėmesio.

Didieji socialiniai tinklai

Šiek tiek statistikos – kad įsitikintum, jog jei tavęs nėra Facebook ir Twitter, apie tave jauni turistai ir socialūs verslininkai gali ir nesužinoti.
Facebook: virš 640 mln. vartotojų, bene 190 mln. iš jų – europiečiai; pusė aktyvių vartotojų apsilanko socialiniame tinkle bent kartą per dieną. Vidutinis Facebook vartotojas yra susijęs su 80 puslapių, įvykių ir grupių ir pasidalina 90 turinio vienetų per mėnesį. Statistika: Facebook, socialbakers.

Twitter: apie 200 mln. vartotojų, kurie per dieną pačiulba apie 140 mln. kartų. Nors vartotojų šiame tinkle mažiau, kiekviena Twitter pasidalinta nuoroda paspaudžiama 6.5 karto dažniau nei ta pati Facebook pasirodžiusi nuoroda. Statistika: Fast Company, TechCrunch, Twitter.

YouTube: per minutę į YouTube įkeliama 35 val. filmuotos medžiagos, o per dieną socialinio tinklo lankytojai pažiūri daugiau nei 2 mlrd. video. Statistika: YouTube, YouTube.

LinkedIn: 90 mln. vartotojų, besidominčių karjera, profesiniu bendravimu ir verslo galimybėmis. LinkedIn, visai kaip Facebook ir Twitter, vartotojams leidžia dalintis turiniu su savo draugais ir patogiai atrasti populiariausias industrijos naujienas LinkedIn Today. Panašu, kad oficialių sluoksnių šis socialinis tinklas vis dar nedomina. Statistika: LinkedIn.

MySpace: tyliai nykstantis, į pramogas orientuotas socialinis tinklas, turintis apie 100 mln. vartotojų. Muzika ir žaidimai – kasdienė MySpace vartotojų duona. Statistika: MySpace.

Lietuva.lt

Žvejoti man niekad per daug nesiseka, tad ir Lietuvą socialiniuose tinkluose gaudyti neypatingai sekėsi. O galbūt Lietuvos juose ne tiek daug ir yra. Tačiau tie keli atradimai… įspūdingi. Pradėsiu nuo (turbūt) labiausiai į žmones, kuriems mūsų šalies įvaizdis kuriamas, orientuotos programos Lietuva.lt (ne visai į temą: geriausias būdas sutraumuoti nieko neįtariantį svetainės lankytoją – neatsiklausus paleisti muziką ir tyliai juoktis žiūrint, kaip jis nervingai bėgioja per atidarytus puslapius bandydamas suvokti, kas čia groja).

Facebook

Facebook: Lietuva.lt

Gerbėjų – 2,634, paskutinis Lietuva.lt administratorių įrašas – praėjusių metų spalio mėn. pranešimas apie galimus sutrikimus dėl svetainės atnaujinimo. Atsiliepimų – 3 (Graži šalis su savanaudiška, abejinga, nerupestinga, vagių valdžia!!!), įvykių – visas vienas, ir tas iš 2009 metų, pagrindiniame puslapyje svarbiausias pozicijas užima 98 E15 kurą reklamuojantis Petras Petraitis ir pora nuorodų į Top Gear in Lithuania. Apie vanity URL, kuris prieinamas kiekvienam bent 25 gerbėjus turinčiam Facebook puslapiui, negirdėta.

YouTube

YouTube: Lietuva.lt

Sekančių šį YouTube kanalą – vos 102. Paskutinis video, The Other Dream Team, įkeltas gruodį ir per tą laiką sulaukė 400 peržiūrų; ta pati ištrauka YouTube cirkuliuoja jau gerus metus ir yra peržiūrėta 63 tūkst. kartų. Spalvos turbūt tokios parinktos tam, kad po vizualinio šoko niekam nekiltų noras pasidomėti anglišku kanalo aprašymu:

Oficial videos representing culture, politic, sport and social events in Lithuania

Man, kaip ir vienam kanalo komentatorių, kyla klausimas, ar tik kartais aprašymo nerašė koks čiukčius. Lietuviškas, beje, irgi nieko:

Vaizdinė medžiaga apie Lietuvos, šalies kultūrinius, politinius, sportinius ir visuomeninius įvykius.

Twitter

Twitter: Lietuva.lt

Pasekėjų – virš 400, čiulbesių – 77, aprašymas: Šiaurės rytų Europos valstybė. Auč. Paskutinis čiulbesys parašytas praėjusių metų balandį. Tiesa, parašytas čia netinkamas žodis, mat visi Lietuva.lt Twitter įrašai – automatinės žinutės, pranešančios apie naują straipsnį naujienų skiltyje.

MySpace

MySpace: Lietuva.lt

Nuorodų į MySpace Lietuva.lt nededa, tačiau šiek tiek paieškojus pasirodo, kad šiame socialiniame tinkle mūsų šalis puslapius (neaišku, ar oficialius) turi net du. Vienas jų tuščias, bet kitas turi ir kruopelę turinio, ir draugų. Tačiau ir jis, panašu, jog ne tik kad miręs, bet niekad ir negyvavo – nors 2009-aisias ten buvo rašomas blogas. Kelios įdomesnės detalės apie mūsų Tėvynę: zodiakas – skorpionas, amžius – 27 metai, lytis – moteris, širdies draugo neturi. Šiek tiek paskaičiuojam: panelė gimusi 1983 m. spalio 23 – lapkričio 22 dienomis…

Travel.lt

Taip man besidomint Lietuva.lt atradau dar vieną svetainę, kuri irgi pristato Lietuvą ir irgi turi tą spalvingą kvadratukišką logotipąTravel.lt. Kadangi per 30 sekundžių nepaaiškėjo, kuo Lietuva.lt ir Travel.lt skiriasi, tai ir nesigilinau. Užtat atradau dar nuorodų į socialinius tinklus. Beje, siūlau užsukti į Travel.lt puslapį apie socialinius tinklus: ten atrasi puikų prasto dizaino (prasto dizaino autorius: Sintagma) ir prastos skyrybos pavyzdį vienoje vietoje.

Facebook

Facebook: Travel.lt

Mesmerising Lithuania, pasirodo, yra žmogus, tad mėgti jos kaip įprasto puslapio negalėsi – teks prašytis į draugus. Įdomūs faktai: Lietuva lankė Vilniaus Licėjų ir klauso tik RyRalio DJ. O pilną jos prisistatymą rekomenduoju perskaityti kiekvienam. Ir su draugais pasidalinti (norėjau įmesti tik kelias geriausias mintis, bet kiekvienas sakinys čia aukso vertas):

My full name is the Republic of Lithuania, but you can call me gorgeous :) I hang out all the time in a place called “Northern Europe”, close to the southeastern shore of the Baltic Sea, with my buddies Latvia from the north, Belarus from the southeast, Poland, and Russia from southwest. Lately I’ve been a bit busy since I became part of various gangs called NATO and the European Union, and finally can vocalize all the 3.4 million ideas I have spinning in my head. They say looks are deceiving, I seem very young, but I have experienced a lot. During the 14th century I was the largest and coolest country in Europe: my party territory was present-day Belarus, Ukraine, and parts of Poland and Russia. I called it „The Grand Duchy of Lithuania“. With the Lublin Union of 1569 my pal Poland and I formed a new gang, and named it, to sound even cooler, „the Polish–Lithuanian Commonwealth“. The Commonwealth lasted more than two centuries, until routine came over us and from 1772 to 1795 a mate called the Russian Empire annexed most of me. At that time I also decided to improve my writing skills among others and the next thing I remember I became so good I could finally apply my writing talent and signed Lithuania’s Act of Independence on February 16, 1918, declaring the re-establishment of a sovereign me. I didn’t stay single for long, starting in 1940, I was occupied first by my pal Soviet Union then Mr. Nazi Germany. As World War II neared its end in 1944 and Mr. Nazi decided to move away, Soviet Union reoccupied me. Unfortunately it didn’t work out and on March 11, 1990, I became single again. Today I am a happy single, improving my economic skills every day. I never lost my hobby to write and sign and applied my talent happily on some cute paperwork, such us on the Schengen Agreement on 21 December 2007. Can you imagine, in 2009, I will celebrate the millennium of my name, but still feel like if I were twenty five. I ask myself what should I wear then? Although years run by, my size has been stable – lucky me. Forest spread through almost 30 percent of me, and rivers, streams and more than 3000 lakes shape my body. As if not enough, let me get a little bit more personal about myself. Five national and 30 regional parks preserve this paradise of mine for boating, fishing, hunting, bird watching or horseback riding. My largest river, Nemunas, flows into the Curonian Lagoon separated from the Baltic Sea by the Curonian Spit. This 98 km long bank of sand, dunes and pine trees stretches from toe to head. The Curonian Spit, recognised by handsome UNESCO(who I really have fallen for) as a part of the world heritage, is one of the most unspoiled natural spots on me compared to my other Baltic friends. I am also known as the amber coast, for the precious amber that was washed onto my shore for many centuries. Are you looking for white, sandy beaches, impressing dunes, crystal clear water, fresh air and romantic fishery villages? Then your place is with me

Jaučiu, kaip skaitau ir kaista žandai, nes čia visgi apie Lietuvą kalba eina.

YouTube

YouTube: Travel.lt

Po Mesmerising Lithuania Facebook profilio turbūt jau niekas nenustebins. Tačiau Travel.lt YouTube kanalas irgi neblogas: 42 gerbėjai, paskutinis video įkeltas 2008 m., o aprašymas – sutrumpinta Facebook šedevro versija. Pliusas už tai, kad nors dizainas ir apverktinas, spalvos parinktos tokios, jog žodžius įskaityti įmanoma.

MySpace

MySpace: Travel.lt

Travel.lt MySpace – tarsi desertas po ilgos kelionės po socialinių tinklų užkampius ieškant oficialiosios Lietuvos. Tad paliksiu jį be komentaro. Na gerai, mane pribloškė spalvų ir turinio derinys, tad pritrūkau žodžių. Šiaip ar taip, komentaro nebus.

Pabaigai

Tikiu, kad socialiniuose tinkluose yra šimtai kitų oficialių ir neoficialių iniciatyvų, gal net dar baisiau atrodančių už šitas (nors abejočiau, tai įmanoma). Bet man visai norėtųsi, kad būtų tik viena. Tokia, kuri naudoja vienodas spalvas, vienodus logotipus, vienodus pavadinimus, vienodą kalbos stilių… (Beje, kaip čia yra, kad Lietuva.lt ir Travel.lt lyg ir turėtų turtingus užsieniečius į svečius kviesti, bet beveik viskas jų socialinių tinklų puslapiuose vyksta lietuviškai?). Ir tokia, kuri ne egzistuoja, bet vyksta – dalyvauja diskusijoje, dalinasi naujienomis ir slapčia žavi. Nuoširdžiai ir stebuklingai kaip koks Kofeinas, tik su dar daugiau kietų naujienų, nes juk mūsų 3 milijonai. O šiaip man truputį gėda, jog mano šalis per 7 metus nuo Facebook įkūrimo vis dar neišmoko juo naudotis. Tad aš labai tikiuosi, kad žmonės, kurie ieško informacijos apie Lietuvą, oficialių mūsų puslapių socialiniuose tinkluose neras.

 • Man labai patiko…

  Tačiau – aš čia ne į temą – bet norėjau pasmalsauti: kodėl šiame tinklaraštyje yra tik vienas įrašas?

  • Kažkodėl iš pradžių nusprendžiau, kad Tumblr gali būti gera WordPress alternatyva. Na, tokia, kur nereikia įdėti per daug darbo viską susitvarkant, nes ir pasirinkimų mažiau, ir viskas veikia taip, kaip galėtum tikėtis. Ir tada persigalvojau – dėl daugybės priežasčių – tad kraustausi. Po truputį, nes reikia sugalvoti, kokios norėčiau nuorodų spalvos, susitvarkyti Like mygtukus ir panašiai.

   Tad jei klausime buvo paslėpta užuomina į trūkstamą įrašą apie A.Dautartą – jis tikrai nedingo pasidavęs spaudimui, tiesiog laukia savo eilės. Aš vis dar stoviu už kiekvieno ten parašyto žodžio :).

 • OK supratau. Gaila, kad dabar esi ne Lietuvoje – nes manau, kad pažiūrėjus Lietuvos televizijas ir paskaičius spaudą, Tavo nuomonė galėtų šiek tiek pasikeisti.

 • Joks

  Siaip jau nestebina, kad viena ryta mums prabudus kitokiame pasaulyje, buvo atsirades poreikis sukurti centralizuota valstybini oficialu Lietuvos ivaizdi ar prisistatyma. Bet niekaip neimanoma suvokti, kad mes iki siol vis dar apie tai kalbame.