Burės – lietuviškas Kickstarter?

| Lap 9, 2011 | Pamąstymai

Vakar už akių užkliuvo Startuoliai.lt įrašas apie lietuvišką Kickstarter analogą socialiniams projektams Burės. Pasidarė smalsu, mat Kickstarter platforma, mano manymu, yra viena įdomiausių jaunų kompanijų JAV. Jei niekad per daug nesidomėjai, Kickstarter yra platforma, leidžianti vartotojams finansiškai paremti vieną (ar daugiau!) ten besiskelbiančių projektų. O tuos projektus gali kurti bet kas: reikia tik geros idėjos, komandos, galinčios ją įgyvendinti, ir sugebėjimo savo sėkme įtikinti portalo vartotojus. Sakykim (čia pasinaudosiu vakar entuziastingai TechCrunch aprašyta idėja Pota-Toss), sugalvojau sukurti Angry Birds konkurentą, skirtą iPod, iPhone ir iPad. Suplanavau pirmuosius lygius, sugalvojau istoriją, nupiešiau porą eskizų. Taip pat paskaičiavau, kad kokybiškam idėjos įgyvendinimui man reiktų kokių 7,000 dolerių (už juos pirksiu MacBook, iPod ir porą nepigių grafikos programų).

Pota-Toss

Idėją išsamiai aprašiau, nepatingėjau prigalvoti unikalių funkcijų, bet taip paprastai nepažįstamų žmonių turbūt įtikinti nepavyks – visgi aš prašau pinigų, o įrodymo, kad tikrai projektą įgyvendinsiu, neturiu. Tad šalia viso to prisistatau Kickstarter bendruomenei, papasakoju, ką esu nuveikus anksčiau, įdedu porą nuorodų į tuos darbus, pasidalinu preliminariu įgyvendinimo grafiku ir net pagaminu filmuką.

Pota-Toss.

Visa tai – kad ir sau, ir bendruomenei įrodyčiau, jog mano ketinimai rimti (t.y., kad gavusi pinigus neišvažiuosiu švęsti į Druskininkus, o tikrai panaudosiu juos produkto kūrimui). Kickstarter, beje, išsiskiria iš panašių platformų savo investavimo mechanizmu. Čia pinigus projektas gauna tik tuo atveju, jei jis surinko pilną prašomą sumą. Naudodami Amazon Flexible Payments (puikus dalykas, neveikiantis Lietuvoje), Kickstarter užtikrina, kad investicijos projektus pasiekia tik pasibaigus pinigų rinkimo laikui, ir tik jei pilna suma buvo surinkta. Taip platforma motyvuoja projektų autorius pasistengi bei leidžia žmonėms išbandyti savo mintis rinkoje nerizikuojant, kad reikės kažką padaryti net paaiškėjus, jog mintis įdomi tik keletui žmonių. Turbūt dar svarbiau – tie pora susidomėjusių žmonių savo pinigų į nenusisekusį projektą nebus įdėję, tad nusivylimas apsiribos tik žlugusia idėja, bet ne žlugusia idėja ir prarastais pinigais. Tad sudėję viską į vieną gaunam vietą, kurioje kūrybingų žmonių kūrybingas idėjas įgyvendinti padeda didžiulė entuziastingų rėmėjų bendruomenė.

Tuo tarpu Burės renka pinigus tik socialiniams projektams. Kaip ir Kickstarter, čia kiekvienas projektas turi finansinį tikslą, o už kiekvieną investiciją rėmėjas gauna dovanėlę (sūrį, sterilizacijos klinikos paslaugą augintiniui, etc.). Bet panašumai tuo ir baigiasi: projektų aprašymai Burėse trumpi, naujienų apie progresą nėra, o filmukai, nors ir labai gražūs, irgi iki galo projektų planų nepaaiškina. Kitaip tariant, Burės geriausiu atveju yra aukok.lt analogas, orientuotas į socialinius projektus. Nežinau, ar Burės norėjo veikti kaip Kickstarter, ar tik Startuoliai.lt sugalvojo, kad jie mat panašūs. Kad ir kaip ten bebūtų, Burės neįgyvendino nei vienos Kickstarter iš pilkos masės išskiriančių idėjų. Gerai tai ar blogai – kitas klausimas. Kaip pastebėjo Aurimas, galbūt lietuviai dar nėra pribrendę įdomių ir kūrybingų idėjų rėmimui. Galbūt mes nejaučiam poreikio skirti dalelę savo laiko ir dėmesio su mumis tiesiogiai nesusijusiems žmonėms. 10 Lt auka siunčiant beveidį SMS nereikalauja pastangų, o pasitenkinimą dėl padaryto gero darbo pajunti. Ir gal mūsų pragyvenimo lygis dar per žemas, kad be širdies skausmo tuos 10 Lt atiduotume jaunam apie savo albumą svajojančiam muzikantui, tad apsiribojame save nuobodžiai pinigus renkančiais socialiniais projektais.

Tik man taip neatrodo. Manau, kad Burės sulauktų daug daugiau pasisekimo įtraukdami rėmėjus į projektų eigą ir dalindamiesi visų tų gražių idėjų pasiekimais. Burės turėtų būti pirmiausia bendruomenė ir tik tuomet platforma, padedanti tai bendruomenei organizuotis. Ne pinigai turėtų būti varomoji portalo jėga. 50 Lt turėtų būti ne auka projektui, su kuriuo aš neturiu nieko bendro. Tie 50 Lt turėtų signalizuoti mano norą tapti projekto dalimi. Ir už tą norą ir palaikymą projekto autoriai turėtų mane informuoti apie progresą, dalintis savo patirtimi ir, įgyvendinę idėją, papasakoti apie rezultatą. Nes kitu atveju – kuo tai skiriasi nuo tų mano minėtų SMS?

P.S. Sakykit, ką norit, bet žodis investuoti man Burėse atrodo mažų mažiausiai netinkamai parinktas. Ypač kai pirmam puslapyje tau tiesiai šviesiai pasakoma, kad čia ne aukojimas. Bet ir apie akcijas už tuos 50 Lt niekas neužsimena. Taip išeina, kad investuoju į projektą, tačiau tik pervedus pinigus mano akcijos paverčiamos į sūrius ir pianino pamokas. Hmz.

P.S.2. Minimali suma – 50 Lt? Neatrodo šiek tiek per daug? Būtų minimali suma 20 Lt, pagalvočiau apie paramą 2-3 idėjoms, bet 50 Lt projektui, apie kurį parašyti kokie 80 žodžių, nežinau, ar noriu skirti.

 • gerai, kad tokios iniciatyvos, remti naujus projektus, išvis atsiranda. Akivaizdu, kad iki tapimo patraukliais, šiems puslapiams dar reikia padirbėti. Man nykiai skamba pats žodis aukok. Tokie puslapiai turėtų tapti naujų projektų populiarėjimo šaltiniais, bet tam reikia pastoviai atsinaujinančios informacijos apie progresą. O dabar šie projektai sukelia jausmą, duok pinigų ir pamiršk apie mane… Kažkas netas.

 • Stebuklingas

  Tu visiškai teisi. Pirmiausia turi būti bendruomenė kuri vadovaujasi dalinimosi principu. Utopiškai mąstant, jeigu aš gavau pinigų iš kažkokios bendruomenės, tai pasisekus projektui ir iš to uždirbus pinigų, dalį jų grąžinčiau atgal, kaip parama kitiems projektams. Taip gaunasi nenustojantis pinigu cirkuliavimas. Kitas dalykas, Lietuva truputi per maža.Pinigai čia surenkami tik per Nomedos tipo akcijas. Žmonės arba negeneruoja arba neatskleidžia savo „vau“ idėjų. Tiesa sakant tarp tų avių, ar arkliu aš tikrai nenorėčiau dėti savo „vau“ idėjos. O tokioms idėjoms kaip sudėtos http://www.bkcentras.lt/bures/ tai yra vadinamieji „Verslo angelai“, bet nemanau kad jie čia kiš savo pinigus, nes beveik visos jos yra pasmerktos. Kad pramušt šitą reikalą reikia nemažos grupes kitaip mąstančių žmonių, kurie kitų projektuose mato kažką savo ir nori padėti.

  • Man patiko tavo pastebėjimas, jog, gavus pinigų savo idėjai iš bendruomenės, aš turbūt norėčiau dalį jų grąžinti kaip paramą kitiems projektams. Nebuvau apie tai pagalvojus, bet čia išties aukštesnis bendruomeniškumo lygis, teoriškai galintis užtikrinti, kad idėjų rinka gali išgyventi ir būdama visai maža.

   O tarp arklių ir avių ir aš savo idėjos dėti nenorėčiau, bet Burės išties tavo ar mano idėjų ir nenori – nebent jos yra socialiai atsakingos pagal jų standartus. Taip sakant, jie tiesiai šviesiai pareiškia, jog svarbus yra tik socialinis aspektas, o verslo dalis tarsi tampa ne tik nesvarbi, bet ir neverta nei užuominos. Todėl ir atsiranda tas jausmas, kad čia tik dar viena aukok.lt iniciatyva ar Nomedos akcija. Tad manau, kad tų kitaip mąstančių žmonių atsiradimas čia nepadėtų, nes Burėms jie nereikalingi. Čia reiktų arba Burių komandos suvokimo, kad jų projektui kažko trūksta, arba kitos platformos tiems kitaip mąstantiems, kur bus pagalvota ir apie bendruomenę, ir apie projektų turinį.

   • Stebuklingas

    „kitaip mąstančių žmonių atsiradimas “ turejau galvoje, kad tai turi buti visiskai naujas projektas. Kurio varomoji jega butu tas „vau“, o ne socialinis aspektas. Toki projekta turetu daryti tokie kaip tu, ne tokie kaip „Nomeda“.

 • Ernesta ačiū už išsamią nuomonę, bet turiu keletą pastebėjimų. Burės jokiu būdu nėra tiesioginė Kickstarter ar kitų panašių iniciatyvų kopija, pritaikyta Lietuvoje. Tai naujas jau beveik dešimtmetį veikiančios nevyriausybinės organizacijos projektas, kuris susideda iš kelių dalių priklausomai nuo to, kas į mus kreipiasi. Daugiausiai lėšų reikalaujančioms socialinio verslo idėjoms tarpininkaujame padėdami rasti investuotojų, mažesnes finansuosuojame paskolomis iš savo fondo, na o mažiausias ir patraukliausias plačiajai visuomenei suteikiame galimybę įgyvendinti prisidedant visiems. Burių tikslas primiausia yra skatinti socialinio verslo (social entrepreneurship) kūrimąsi ir plėtrą Lietuvoje – veikiant verslo prinicipais spręsti socialines problemas. Paskolas ir konsultacijas Burės teikia jau dvejus metus, turime sėkmingai finansuotų ir įgyvendintų projektų, ši platforma – tik veiklos tęstinumo dalis ir tik pirmasis bandymas išeiti į visuomenę su mūsų atrinktais prijektais, tad ateityje būtinai taisysimės :)

  P.S. Į tokias verslo idėjas, kurias rasite mūsų platformoje Verslo angelai net nežvilgteltų. Būtent jiems ir reikia „VAU“ idėjos, kuri per pirmus metus atsipirktų ir atneštų pelno. Socialiniai reikalai jiems visai nesvarbu. Tad nemaišykite :)

  • Ingrida, ar tikrai Burės remia socialinį verslą (social entepreneurship)? Peržvelgiau idėjas, ir man atrodo, kad jos daugiau yra socialiai atsakingos idėjos, bet verslo dalies daugumai trūksta. Ar visos idėjos, gavusios tas sumas, galės toliau gyvuoti kaip savarankiški verslai?

   Turbūt ne veltui žmonėms siūloma ne investuoti tikrąja to žodžio prasme (t.y. prisidėti prie verslo kapitalo), bet iš esmės iš anksto užsisakyti prekę / paslaugą. Tai tikrai nesumenkina projekto, bet kartu ir nepadeda tiems, kurie bando suprasti, kas gi yra socialiai atsakingas verslas :)

   P.S. „VAU“ idėjos != pelningos idėjos. Fun theory, pvz., yra tikrai „VAU“, bet ten vienos išlaidos :)

   • Aurimai, toks tikslas yra, galbūt iš 8 dabar siūlomų idėjų viena-dvi ir yra finansiškai netvarios, jei kalbėtume apie ateitį, bet jų tęstinumas išties svarbus. Dėl daugumos verslu esu tikra. O dėl tiesioginio investavimo (akcijų suteikimo, ar piniginės grąžos prasme) – tai visiškai prasilenkia su LR įstatymais, nes bet koks panašus veiksmas jau būtų traktuojamas kaip finansų įstaigos veikla, o esame paprasta VšĮ. Tad kol kas tokių paslaugų siūlyti negalime.

    O apskritai, jei nematote daugelio idėjų veiklos tęstinumo, labai norėčiau sužinoti kodėl. Ar kavos pertraukų organizavimas įmonėms negalėtų prisidėti prie Maisto banko administravimo išlaidų dengimo, Gyvūnų sterilizacijos klinika – prie prieglaudos išlaikymo, kad ir tos pačios jūsų aptartos „avys ar arkliai“ su didesniu kapitalu jie taptų finansiškai tvariais, o būtent to ir reikia siekti.

    P.S. Kalbėjau apie idėjas, į kurias žiūri Verslo angelai – VAU ir pelningas :)

    • Aš visgi manau, kad Burės šiek tiek maišo socialinės iniciatyvos ir socialinio verslo (bet ne socialiai atsakingo verslo) koncepciją. Socialinė iniciatyva veikia maždaug taip: kažkas paremia nepelno organizaciją finansiškai, ta organizacija panaudoja lėšas kurdama savo remiamai grupei reikalingą vertę ir tą vertę išdalina. Socialinis verslas yra įprastas verslas (t.y., siekia pelno), tačiau jo verslo modelis kuria socialinę vertę.

     Pirmosios koncepcijos pavyzdys: mergaičių krepšinio mokykla. Nuostabus projektas be jokio verslo modelio, planuojantis remtis, panašu, suaukotais pinigais kuriant mokyklą, o tada – kaip išeis. Vertė mergaitėms aiški, tikra socialinė iniciatyva, negalėsianti gyvuoti toliau be valstybės paramos.

     Antrosios pavyzdys bus estiškas, nes nesugalvojau nieko lietuviško. Heavy Eco parduoda marškinėlius, rankines ir panašius produktus. Juos gamina Estijos kaliniai: kuria dizainą, naudoja perdirbtas medžiagas. Kaliniams mokama už jų darbą, o pusė kompanijos pelno paaukojama Estijos benamiams ir vaikų namams. Kita pusė lieka kompanijai. Va čia yra ir verslas, ir socialinė iniciatyva, kuri prisideda prie geresnio tam tikrų socialinių grupių gyvenimo.

     Apibendrinant, tai, ką daro Burės, yra pagirtina, ir man labai džiugu, kad Lietuvoje tokios iniciatyvos egzistuoja. Tačiau visgi manau, kad aiškaus suvokimo, kuo skiriasi socialinės iniciatyvos ir socialinis verslas, trūksta. Todėl tikri socialiniai verslai neskatinami (turbūt čia prisideda ir mentalitetas, sakantis, kad darydamas gera negali uždirbti pinigų).

     P.S. Komentarais po blogo įrašu suprasti visų pozicijas ir aiškiai išreikšti savo nuomonę ne visad paprasta – ši diskusija būtų daug vaisingesnė prie arbatos puodelio. Turbūt paaiškėtų, kad mūsų pozicijos panašesnės, nei atrodo iš šios diskusijos :).

 • Ernesta, esu beveik tikra, kad kalbame apie tą patį, tik skirtingais žodžiais. Galiausiai ir pačios Burės kaip iniciatyva jau iš esmės yra socialinis verslas. Bet dėl tiesioginio pelno siekimo – nesutikčiau. Tai turi būti vienas iš tikslų, bet tikrai ne pagrindinis, kitaip gausis tik socialiai atsakingas verslas :)

 • Sparagass

  Papasakoks kaip tau sekesi su ideja nes matau kad surinkai daugiau negu 7k.

 • Justas Splitas

  Įdomu straipsnis.